Başkan Vekili Ümit Leblebici Dijital Dünyada Kişisel Verilerin Korunması Konferansı'nda konuştu

10.02.2021

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ümit Leblebici, "Dijital Dünyada Kişisel Verilerin Korunması Video Konferansı"nda konuştu.

Leblebici, Kişisel Verileri Koruma Kurumu ile sektörün sürekli işbirliği halinde olduğu, sektörün bu sayede kendisini sürekli geliştirebildiği bilgisini vererek, bu nedenle Kurum Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ve ekibine teşekkürlerini sundu.

Bankacılık sektörünün verilerin korunması ve saklanması hususunda deneyimli ve hassas olduğunu söyleyen Leblebici, Bankacılık Kanunu’nda da müşteri sırrının korunması hususunda sert yaptırımların bulunduğunu hatırlattı ve sistem alt yapısına KVKK hükümleri uygulamalarının entegre edildiğine işaret etti.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, bankacılık sektörüne ilişkin olarak; düzenlemelere uyumlu hareket edildiğini ve sürdürmekte olunan işbirliğinden memnuniyetlerini dile getirdi. Prof. Dr. Bilir yakın zamanda yapılacak bir toplantı ile iyi uygulama örnekleri çalışmasını da tamamlayacaklarını belirtti.

Başkan verilerin hukuka uygun belirli şartlar çerçevesinde paylaşılabileceğinin, amaçlarının bunu tamamen kısıtlamak olmadığı, düzenlemek olduğunun altını çizdi.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Ümit Leblebici'nin yapmış olduğu konuşmanın metnine ulaşmak için lütfen linke tıklayınız.