BDDK, EBRD ve TBB iş birliğinde Bankacılık Sektöründe Sürdürülebilirliğe Giriş Konferansı düzenlendi

 07.03.2024

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) iş birliğinde Bankacılık Sektöründe Sürdürülebilirliğe Giriş: İklim Raporlama Standartları, İklim Senaryoları ve Eğitim Faaliyetleri” başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmaları BDDK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mete Bumin, EBRD Türkiye Finansal Kurumlar Ülke Başkan Yardımcısı Oksana Yavorskaya ve TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin tarafından gerçekleştirildi.

EBRD Sürdürülebilir Finans Politikası Başkanı Russell Bishop “İklim Raporlama Standartları ve İhtiyati Düzenleme: Eğilimler ve Türkiye'deki Finansal Hizmetler Sektörünün Dönüşüm Planlaması”, TBB Sürdürülebilirlik ve Özel Projeler Direktörü Pelin Ataman Erdönmez “Türk Bankacılık Sektöründe Sürdürülebilirlik” ve TBB İklim Riskleri Çalışma Grubu Başkanı Hayri Türkmen “İklim Senaryolarının Finansal Varlıklar Üzerindeki Önemi” başlıklı sunumları yaptı, konferansa katılan bankacılık sektörü temsilcilerinin soruları yanıtlandı.

Gerçekleştirilen oturumlarda geçiş planlamasının arkasındaki ivme ve iklim açıklama standartları ve düzenlemeleri hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Türkiye'deki Finansal Hizmetler Sektörü için sürdürülebilirliğin önemi ve eğilimleri hakkında bilgiler verildi.