İklim Dönüşümü Planlaması Konferans Serisi'nin dördüncüsü düzenlendi

07.06.2024

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen “İklim Dönüşümü Planlaması” konferans serisinin "Türk Bankacılık Sektöründe etkin iklim yönetişimi, ölçütler ve hedefler: önemi, pratik yaklaşımlar ve en iyi uluslararası uygulamalar" başlıklı dördüncü konferansı düzenlendi.

EBRD Kurumsal İklim Yönetişim Danışmanları Jagoda Gregulska ve Dr. Cenk Türker “İklim yönetişimi: nedir ve neden önemlidir?” ve “İlgili ve etkili iklim ölçütlerinin ve hedeflerinin belirlenmesi”; EBRD Danışmanı Gediz Kaya “Güvenilir iklim hedeflerinin özellikleri ve çeşitli iklim ölçümleri ve hedefleri”; TBB İklim Riskleri Çalışma Grubu Başkanı Hayri Türkmen “Türk Bankacılık Sektörünün Temel Performans Göstergeleri (TPG) ve bunların iklim riskleri ile ilişkisi” başlıklı sunumları gerçekleştirdi.

Konferansta, Türk bankacılık sektöründeki iklim yönetişimi, ölçütleri ve hedeflerine ilişkin olarak katılımcılara detaylı bilgilendirmeler yapılırken; uluslararası iyi uygulama örnekleri ve temel performans göstergelerine değinildi, katılımcıların soruları yanıtlandı