Türkiye Sürdürülebilir Finans Forumu düzenlendi

10.05.2024

Türkiye Bankalar Birliği ve Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) iş birliğiyle, 10 Mayıs tarihinde “Türkiye Sürdürülebilir Finans Forumu” düzenlendi.

İstanbul Finans Merkezi, Ziraat Bankası Genel Müdürlük Oditoryumu'nda düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını Uluslararası Finans Enstitüsü Başkanı Tim Adams ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar yaparken, Forum’a özel konuşmacı olarak katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından sunum yapıldı.

“Ekonomik Kalkınmayı Desteklemek için Sürdürülebilir Finans”, “Temiz Enerjiye Geçişi Hızlandırmak”, “Net Sıfır Yolunda Bankacılığın Geleceği” başlıklı panellerde, Türkiye'de net sıfır geleceğe doğru uzun vadeli ve kapsayıcı ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesinde geçiş finansmanının önemi mercek altına alındı. 

Forum süresince, Türkiye'de aktif olarak faaliyet gösteren finans kuruluşlarından üst düzey yöneticiler tarafından finansal sektör geçiş planlamasındaki ilerlemeyi ve elverişli bir ortam yaratmak için politika ve düzenleme konularında uluslararası uyum ihtiyaçları tartışıldı.

Başkan Çakar'ın konuşma metni için tıklayınız.