DİKKAT: Başvuru Formu ve Bilgi Broşurü ücretsiz olup, şahsen Türkiye Bankalar Birliği'ne gelerek yapılan başvurular kabul edilmemektedir...

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti, bankacılık hizmetleriyle ilgili olarak, (mevduat hesapları, tüketici kredileri, kartlar, vb) bankanız ile yaşadığınız anlaşmazlıkların değerlendirilmesi için başvurabileceğiniz, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde kurulmuş bir Heyettir. Bu Heyetin amacı, TBB üyesi bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki anlaşmazlıkları adil ve tarafsız bir şekilde incelemek ve taraflar arasında uzlaşı sağlamaktır.

Hakem Heyetinin faaliyetleri, sadece bireysel bankacılık işlemlerini kapsar ve gerçek kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Tüzel kişiler tarafından yapılan başvurular ile gerçek kişilerin bireysel içerikli olmayan, ticari, zirai… vb faaliyetleriyle ilgili başvuruları kabul edilmemektedir.


Başvuru yapmadan önce lütfen aşağıdaki şemayı inceleyiniz.

Hakem Heyeti
Hakem Heyetine yapılacak başvurularda anlaşmazlığa konu olay, başvuru tarihi itibariyle en çok iki yıl eski tarihli olmalıdır. Yukarıdaki 3a ve 3b numaralı şemada yer alan banka yanıt süresi 30 gündür. Kredi kartlarıyla ilgili başvurularda ise bu süre 20 gündür. Ayıca başvuru formunda Hakem Heyetinden talebin ne olduğunun somut ve açık olarak ifade edilmesi gerekir. Hakem Heyetinin sunduğu hizmetler ücretsizdir. Heyetin vereceği kararlara bankalar, için 27.071-TL 'ye kadar uymak zorundadırlar. Bu tutar 03 Ocak 2024 tarihi itibariyle geçerli olup, her sene Ocak ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan yıllık tüketici fiyat endeksi değişim oranında arttırılır.

Başvuru konusuna göre, Sekretarya tarafından kabul edilen başvurular aşağıdaki dört Heyetten birine yönlendirilir. Yönlendirilecek Heyetler şunlardır:

  • Banka Kartları ve Kredi Kartları Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
  • Tüketici Kredileri Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
  • Sigortacılık İşlemleri Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
  • Diğer Bankacılık Ürün ve Hizmetleri Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
    (Birinci, ikinci ve üçüncü madde dışında kalan ürün ve hizmetlerle ilgili)

 

Heyetlerde, ikisi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu temsilcisi üçü banka temsilcisi olmak üzere beş temsilci görev yapmaktadır. Birlik tarafından aday olan bankalar arasından her bir Heyet için, üç asil üç yedek üye seçilir. Birlik tarafından üye olarak seçilen bankalar birer temsilci bildirirler. Heyet temsilcileri TBB üyesi bankaların gösterdikleri adaylar arasından TBB Yönetim Kurulu tarafından seçilir.
   
Bankadan yanıt ya da başvuru teyit belgesi alamadığınız durumlarda yapmanız gerekenler ve diğer sorularınız için ve Bireysel Müşteri Hakem Heyeti SSS bölümü ve yanıtlarını inceleyiniz.