Finansal Okuryazarlık Yarışmasının birincisi European Money Quiz'de yarıştı

10.05.2022

Türkiye Bankalar Birliği tarafından 13-15 yaş arasındaki çocukların katılımına yönelik olarak düzenlenen finansal okuryazarlık yarışmasında birinci olan Hatice Buse Ertekin, Avrupa Bankacılık Federasyonu (EBF) tarafından Avrupa genelinde düzenlenen European Money Quiz (EMQ) finansal okuryazarlık yarışmasına katıldı.

Pandemi nedeniyle katılımların uzaktan erişimle yapıldığı European Money Quiz finalinde bu yıl 29 farklı ülkenin çocukları yer aldı.

Yarışmanın açılış bölümünde Finansal İstikrar, Finansal Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği'nden sorumlu Avrupa Komisyoneri Mairead Mcguinness da katılarak, çocuklara bir konuşma yaptı.

EMQ'ya katılacak finalistler Federasyon'a üye bankalar birlikleri tarafından her yıl Mart ve Nisan aylarında düzenlenen ulusal finansal okuryazarlık yarışmalarıyla belirleniyor. Bu yıl 29 Avrupa ülkesinde düzenlenen finansal okuryazarlık yarışmalarına 50.000'den fazla çocuk katıldı.

OECD tarafından işaret edilen finansal yeteneklerin göz önünde tutularak hazırlanan yarışmada soruları; internet ve sosyal medya güvenliği, bütçe, sürdürülebilirlik, finansal karar alma gibi başlıklarında soruluyor. Düzenlenen yarışmalarla çocukların finansal okuryazarlık konularına ilgilerinin artırılması hedefleniyor.