ETKİNLİKLER

Listele
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu yetkilileri bir araya geldi

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu yetkilileri bir araya geldi

04.01.2024

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu yetkilileri bir araya gelerek, 2023 yılına ilişkin yıl sonu değendirmesi yaptı. Taraflar, 2024 yılı çalışmalarına yönelik olarak görüş ve bilgi alış verişinde bulundu.
Detaylı Bilgi
Ticaret Bakanı Prof. Dr. Bolat Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Bolat Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi

05.01.2024

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat Türkiye Bankalar Birliği’ni ziyaret etti. Yönetim Kurulu ile gerçekleşen görüşmede, Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomideki güncel gelişmeler ile ekonomik faaliyetlerin finansmanı değerlendirilirken, özellikle döviz kazandırıcı sektörlere, KOBİ’lere ve esnaflara kullandırılan kredilerdeki gelişmelere değinildi.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Bolat, “bankacılık sektörü, ekonominin dinamik ve ticari hayatın hareketli olduğu ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomilerde, ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi ve piyasanın sorunsuz şekilde işlemesine katkı sunarak; ülke ekonomisinin gelişmesi ile birlikte ticari hayatın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından çok önemlidir” dedi.

Bakan Bolat, “Türkiye Yüzyılında milli ekonomimizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefinde; güçlü yapısı ve yenilikçi anlayışıyla Türk Bankacılık sektörü KOBİ’lerimizin ticari hayatta kalmasını sağlamak başta olmak üzere, ticari akışın sürekliliğinde, sağladıkları finansman ve teminat destekleriyle firmalarımızın dış pazarlara girerek mal ve hizmet ihracatımızın artırılmasında önemli bir rol üstlenmektedir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, yapılan görüşmede Bakan Bolat’a, bankacılık sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi sunduklarını ve değerlendirmelerini aldıklarını belirtti. Dünyada büyümenin ve ticaretin yavaş seyrettiği bir dönemde Türkiye ekonomisinin potansiyel hıza yakın bir düzeyde büyüdüğünü, öngörülebilirliğin arttığını ve beklentilerin iyileştiğini söyleyen Başkan Çakar, “Orta Vadeli Program, yatırımcılar tarafından olumlu değerlendiriliyor. Enflasyonun düşürülmesi, cari açığın azaltılması, TL talebinin arttırılması, bütçe disiplinin sağlanması ve rezervlerin güçlendirilmesi hedeflerini tutarlı buluyoruz” dedi.

Makro dengelerin daha sağlıklı bir şekilde kurulması sayesinde üretim, yatırım, ihracat ve istihdam artışı odaklı büyümenin en iyi şekilde devam edeceğini vurgulayan Başkan Çakar, “ekonomi politikasının odağıyla uyumlu olarak son dönemde kredilerde imalat sanayiinin, ihracatın ve KOBİ’lerin payı artıyor. İhracat kredilerinin ticari kredilerdeki payı son 2 yılda 6 puan yükseldi” diye konuştu.

Çakar, “Bankacılık sektörünün sağlıklı bilanço yapısı, tecrübeli yönetimi, ehil insan gücü, yeni teknoloji ile desteklenen ürün ve hizmet çeşitliliği ve iklim risklerini dikkate alan yaklaşımı büyümeye destek olmaya devam edecek” diyerek sözlerine son verdi.

Toplantıya dair yayınlanan basın bülteni için lütfen bağlantı linkine tıklayınız.
Detaylı Bilgi
Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar 3. Finansın Geleceği Zirvesi'nde konuştu

Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar 3. Finansın Geleceği Zirvesi'nde konuştu

22.12.2023

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Turkuvaz Medya tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Finansın Geleceği Zirvesi'nde konuştu. 

Başkan Çakar'ın yapmış olduğu konuşmanın metnine ulaşmak için bağlantı linkine tıklayınız.

Konuşmanın video kaydına ulaşmak için bağlantı linkine tıklayınız.
Detaylı Bilgi
Yönetim Kurulu Üyeliği görevi sona eren Hakan Binbaşgil'e teşekkür plaketi sunuldu

Yönetim Kurulu Üyeliği görevi sona eren Hakan Binbaşgil'e teşekkür plaketi sunuldu

21.12.2023

Yönetim Kurulu Üyeliği görevi sona eren Akbank Eski Genel Müdürü Hakan Binbaşgil'e Birliğin çalışmalarına yapmış oldukları katkılar nedeniyle Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.
Detaylı Bilgi
Bankacılık Sektöründe Güncel Gelişmeler ve Beklentiler Konferansı düzenlendi

Bankacılık Sektöründe Güncel Gelişmeler ve Beklentiler Konferansı düzenlendi

14.12.2023

Türkiye Bankalar Birliği tarafından banka ve finans profesyonelleri, öğrenciler ve akademisyenleri bir araya getiren ‘Bankacılık Sektöründe Güncel Gelişmeler ve Beklentiler’ başlıklı çevrim içi konferans düzenlendi.

12-13 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleşen konferansı 700’ün üzerinde katılımcı takip etti. Sektör profesyonelleri; dijital teknolojiler, dijital bankacılık, data analitiği, bankacılıkta yapay zeka uygulamaları, güvenli bankacılık, sürdürülebilir bankacılık gibi finans ve bankacılık sektöründeki güncel gelişmeler hakkında akademisyen, bankacı ve öğrencilerle bilgi ve görüşlerini paylaştı.

Detaylı Bilgi