ETKİNLİKLER

Listele
Türkiye Dijital Finans toplantısı düzenlendi

Türkiye Dijital Finans toplantısı düzenlendi

17.07.2024

Türkiye Bankalar Birliği ev sahipliğinde Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından Türkiye’de yerleşik üyelerinin katılımıyla “Türkı̇ye Dı̇jı̇tal Fı̇nans” başlıklı toplantı düzenlendi.

Türkiye’de finans sektörünün dijital dönüşümünün ele alındığı toplantıda; ödeme sistemlerindeki yenilikçi akımlar, dijital varlıklar ve veri odaklı hizmetlere ilişkin güncel konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıya katılan IIF temsilcisi tarafından mevcut ve gelecek küresel çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Detaylı Bilgi
Türkiye Bankalar Birliği'nin 67. Genel Kurul Toplantısı düzenlendi

Türkiye Bankalar Birliği'nin 67. Genel Kurul Toplantısı düzenlendi

11.07.2024

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 67'nci Olağan Genel Kurul Toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'in teşrifleriyle düzenlendi. Toplantının açılış bölümünde sırasıyla TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Bakan Mehmet Şimşek konuşma yaptı.

Toplantının üye bankaların katılımıyla düzenlenen Genel Kurul bölümünde, faaliyet raporu ve 2024 - 2025 dönemi bütçesi görüşüldü. Bu çalışmanın ardından Birliğin Yönetim Kurulu ve Denetçi üyelerinin belirleneceği seçim bölümüne geçildi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çakar'ın yapmış olduğu konuşmanın metnine ve sunuma ulaşmak için linke tıklayınız.

Toplantının açılış bölümünde yapılan konuşmaların video kayıtlarına ulaşmak için linke tıklayınız.

67. Genel Kurul Seçim sonuçlarına ulaşmak için linke tıklayınız.
Detaylı Bilgi
İklim Dönüşümü Planlaması Konferans Serisi'nin beşincisi düzenlendi

İklim Dönüşümü Planlaması Konferans Serisi'nin beşincisi düzenlendi

11.07.2024

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen “İklim Dönüşümü Planlaması” konferans serisinin sonuncusu olan "Türk Bankacılık Sektöründe etkin iklim yönetişimi, ölçütler ve hedefler: önemi, pratik yaklaşımlar ve en iyi uluslararası uygulamalar" başlıklı beşinci konferansı düzenlendi.

EBRD Sürdürülebilir Finans Yönetişim ve Düzenleme Direktörü Vesselina Haralampieva “Finans sektörü için geçiş planlaması: MDB'ler ve EBRD'nin yaklaşımları ve deneyimleri”, ISSB Yönetim Kurulu Üyesi Veronika Pountcheva “UFRS S2: iklimle ilgili açıklamalar”,  Deloitte ve EBRD Danışmanı Otto Sebestyen, EBRD Danışmanı  Dr. Cenk Türker ve EBRD Danışmanı Gediz Kaya “Finans sektöründe iklim dönüşüm planları” ve TBB İklim Riskleri Çalışma Grubu Başkanı Hayri Türkmen “İklim raporlama çerçeveleri, Türkiye'de yaklaşan politika ve düzenleme girişimleri ve kredilerin fiyatlandırılmasında karbon fiyatlandırmasının dikkate alınması” başlıklı sunumları gerçekleştirdi.

Türk bankacılık sektörünün dört bir yanından katılımla ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından verilen konferanslarda; iklim risklerinin kredi verme sürecine entegrasyonu, önemlilik, iklim stres testi ve mevcut veri eksiklikleri de dahil olmak üzere iklim risklerinin belirlenmesi ve yönetimi konuları ele alındı.

İklim Dönüşümü Planlaması konferansının beşinci toplantısında yapılan sunumlara erişmek için linke tıklayınız.

Detaylı Bilgi
Suudi Arabistan Müteahhitler Birliği Türk bankacılarla bir araya geldi

Suudi Arabistan Müteahhitler Birliği Türk bankacılarla bir araya geldi

05.07.2024

Suudi Arabistan Müteahhitler Birliği, Türkiye Bankalar Birliği evsahipliğinde Türk bankacılık sektörü temsilcileri bir araya geldi.

Toplantıda, önümüzdeki dönemde Suudi Arabistan’da gerçekleştirilmesi hedeflenen yatırım projeleri kapsamında sunum yapıldı, iki ülke arasındaki olası iş birliği fırsatları değerlendirildi.
Detaylı Bilgi
İklim Dönüşümü Planlaması Konferans Serisi'nin dördüncüsü düzenlendi

İklim Dönüşümü Planlaması Konferans Serisi'nin dördüncüsü düzenlendi

07.06.2024

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen “İklim Dönüşümü Planlaması” konferans serisinin "Türk Bankacılık Sektöründe etkin iklim yönetişimi, ölçütler ve hedefler: önemi, pratik yaklaşımlar ve en iyi uluslararası uygulamalar" başlıklı dördüncü konferansı düzenlendi.

EBRD Kurumsal İklim Yönetişim Danışmanları Jagoda Gregulska ve Dr. Cenk Türker “İklim yönetişimi: nedir ve neden önemlidir?” ve “İlgili ve etkili iklim ölçütlerinin ve hedeflerinin belirlenmesi”; EBRD Danışmanı Gediz Kaya “Güvenilir iklim hedeflerinin özellikleri ve çeşitli iklim ölçümleri ve hedefleri”; TBB İklim Riskleri Çalışma Grubu Başkanı Hayri Türkmen “Türk Bankacılık Sektörünün Temel Performans Göstergeleri (TPG) ve bunların iklim riskleri ile ilişkisi” başlıklı sunumları gerçekleştirdi.

Konferansta, Türk bankacılık sektöründeki iklim yönetişimi, ölçütleri ve hedeflerine ilişkin olarak katılımcılara detaylı bilgilendirmeler yapılırken; uluslararası iyi uygulama örnekleri ve temel performans göstergelerine değinildi, katılımcıların soruları yanıtlandı

 

Detaylı Bilgi