ETKİNLİKLER

Listele
Yeditepe Üniversitesi Finans Kulübü Türkiye Bankalar Birliği'ni ziyaret etti

Yeditepe Üniversitesi Finans Kulübü Türkiye Bankalar Birliği'ni ziyaret etti

22.02.2024

Yeditepe Üniversitesi Finans Kulübü’ne üye öğrenciler Türkiye Bankalar Birliği'ni (TBB) ziyaret etti. Düzenlenen seminerde öğrencilere Türkiye Bankalar Birliği tanıtıldı. Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne dair detaylı bilgiler sunularak, sorular yanıtlandı.

Düzenlenen seminere katılan TBB Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin, finans ve bankacılık sektörüne yönelik bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. 
Detaylı Bilgi
Bakan Ersoy, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyelerine Türkiye’nin turizm hedeflerini anlattı

Bakan Ersoy, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyelerine Türkiye’nin turizm hedeflerini anlattı

08.02.2024

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Bakan Ersoy, turizm sektöründeki gelişmeler, ülkemizin rekabet gücü, 2024 yılına ilişkin beklentiler ve turizm gelirlerinin artırılması için yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Turizmde 2023‘ün rekor yılı olduğunu vurgulayan Bakan, 2024 yılında 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi. Yeni dönemde turizmde yeni pazarlara konsantrasyonlarını arttıracaklarını belirten Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Turizmde ülkemiz bu yıl rekorlara imza attı. Ziyaretçi sayısı 56.7 milyon kişi olurken 56 milyar dolar gelir elde edildi. Bu sene için yeni ve daha büyük hedefler belirledik. 2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi 60 milyar dolar. Bunun için yeni hedef pazarlar üzerinde çalışıyoruz. Bu yarışta tek rakip olarak kendimizi tanımlıyoruz. Her geçen sene kendi rekorumuzu geride bırakmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz.”

Arkeolojinin de turizmde sürdürülebilirliğin önemli bir parçası olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, arkeolojide altın çağı başlattıklarını söyledi. 2021 yılında 670 olan yıllık arkeolojik çalışma sayısını dünyada rekor bir düzeye ulaştırarak 800'e çıkaracaklarının altını çizen Bakan, son 60 yılda arkeoloji adına Türkiye’de ne yapıldıysa 4 yılda o kadar iş yapacaklarını bildirdi.

Türkiye’de yeni bir uygulama olarak gece müzeciliğini başlattıklarını belirten Bakan Ersoy, bu uygulamanın sürdürülebilir turizm politikaları açısından çok önemli bir husus olan şehir paydaşlarının turizmden pay alabilmelerini sağladığına dikkati çekerek Türkiye genelinde yaygınlaştırdıklarını sözlerine ekledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar; ülkemizin birçok sektörde güçlü üretim kapasitesine sahip olduğunu, geniş bir yelpazede yer alan ürün ve hizmet arzı ile çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeye yaptığı ihracatın her geçen gün arttığını vurgulamıştır. Ülkemiz ihracat gelirlerine oranı yüzde 21 olan turizm sektörünün, başta döviz gelirleri olmak üzere, istihdama katkısı ve yüksek düzeyde katma değer sağlaması, dünya genelinde sektörün cazibesini her geçen gün artırmaya devam ettiğini ifade etti.

Başkan Çakar: “Küresel ekonomideki zorluklara rağmen turizm ve diğer hizmet gelirlerimizdeki artış olumlu bir seyir izlemektedir. Bankacılık sektörü olarak, başta turizm olmak üzere döviz kazandıran, istihdam artışı sağlayan sektörlere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Detaylı Bilgi
TCMB Ödeme Sistemleri Kapsamındaki Gelişmeler Toplantısı düzenlendi

TCMB Ödeme Sistemleri Kapsamındaki Gelişmeler Toplantısı düzenlendi

01.02.2024

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye Bankalar Birliği iş birliğinde, 1 Şubat 2024 tarihinde “TCMB Ödeme Sistemleri Kapsamındaki Gelişmeler” başlıklı toplantı düzenlendi.

Toplantının açılışını TCMB Ödeme Sistemleri ve Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Dr. Serdar Murat Öztaner yaptı.

Toplantı süresince sırasıyla; Ödeme Sistemleri ve Finansal Teknolojiler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ozan Deniz “Dijital Ödemeler Altyapısı”, Ödeme Sistemleri İşletim Müdürü Naime Beliz Korkut “TCMB Ödeme Sistemleri ve FAST Sistemi Genel Değerlendirmesi”, Ödeme Sistemleri İşletim Md. Uzman Yardımcısı H. Aslı Uçar “FAST Katman Servisler”, İş Geliştirme Md. Uzman Yardımcısı Uğur Emre Yıldız “Ödeme Hizmetleri Veri Paylaşımı Servisleri” başlıklı sunumları bankacılarla paylaştı.
Detaylı Bilgi
İklim Risklerinin Yönetimi ve Yeşil Finansman başlıklı çevrim içi konferans düzenlendi

İklim Risklerinin Yönetimi ve Yeşil Finansman başlıklı çevrim içi konferans düzenlendi

17.01.2024

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından 17 Ocak 2024 tarihinde “İklim Risklerinin Yönetimi ve Yeşil Finansman” başlıklı çevrim içi konferans düzenlendi.

Konferansın açılışında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Strateji Daire Başkanı Dr. İlker Koç ve TBB Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye İş Bankası Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölümü Müdür Yardımcısı Özge Yüzbaşıoğlu, COP28 sonrasına dair bir genel değerlendirmeyi katılımcılarla paylaşıldı. 

İklim risklerinin yönetimi ve yeşil finansman ekseninde hem Türkiye’deki hem dünyadaki son eğilimler ve iyi uygulama örneklerine yer verilen konferans kapsamında "İklim Riskleri ve Trendler", "Yenilenebilir Enerji Finansmanında Türkiye’nin Mevcut Durumu ve Yeşil Hidrojen" ve "KOBİ/KOBİ Dışı Firmaların Finansmanı" başlıklı paneller düzenlendi.

Moderatörlüğünü Yapı Kredi Bankası Kredi Riski Politikaları ve Yönetişim Müdürü Hayri Türkmen'in yaptığı "İklim Riskleri ve Trendler" panelinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Kıdemli Bankacılık Başuzmanı Berk Mesutoğlu, TBB Sürdürülebilirlik ve Özel Projeler Direktörü Pelin Ataman Erdönmez, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yatırım Bankacılığı, Proje Değerlendirme, Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız ve HSBC İklim Riskleri Bölge Yöneticisi Rohit Bhan yer aldı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ayşe Nazlıca tarafından yönetilen panele konuk olan Ontario Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer katılımcılarla "Yenilenebilir Enerji Finansmanında Türkiye’nin Mevcut Durumu ve Yeşil Hidrojen" başlıklı sunumunu paylaştı.

Şekerbank Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Birim Müdürü Oya Sarı tarafından yönetilen KOBİ/KOBİ Dışı Firmaların Finansmanı (Uluslararası Kurumların Ülke Deneyim Paylaşımları)" başlıklı panelde ise Avrupa Bankacılık Federasyonu Sürdürülebilir Büyüme Finansmanı Direktörü Burçak İnel ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktör Vekili Oksana Yavorskaya yer aldı.

Konferansı banka, finans kuruluşları ve ilgili kurumlardan yaklaşık 200 kadar kişi takip etti.

Detaylı Bilgi
Ticaret Bakanı Prof. Dr. Bolat Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Bolat Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi

05.01.2024

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat Türkiye Bankalar Birliği’ni ziyaret etti. Yönetim Kurulu ile gerçekleşen görüşmede, Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomideki güncel gelişmeler ile ekonomik faaliyetlerin finansmanı değerlendirilirken, özellikle döviz kazandırıcı sektörlere, KOBİ’lere ve esnaflara kullandırılan kredilerdeki gelişmelere değinildi.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Bolat, “bankacılık sektörü, ekonominin dinamik ve ticari hayatın hareketli olduğu ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomilerde, ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesi ve piyasanın sorunsuz şekilde işlemesine katkı sunarak; ülke ekonomisinin gelişmesi ile birlikte ticari hayatın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından çok önemlidir” dedi.

Bakan Bolat, “Türkiye Yüzyılında milli ekonomimizin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefinde; güçlü yapısı ve yenilikçi anlayışıyla Türk Bankacılık sektörü KOBİ’lerimizin ticari hayatta kalmasını sağlamak başta olmak üzere, ticari akışın sürekliliğinde, sağladıkları finansman ve teminat destekleriyle firmalarımızın dış pazarlara girerek mal ve hizmet ihracatımızın artırılmasında önemli bir rol üstlenmektedir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, yapılan görüşmede Bakan Bolat’a, bankacılık sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi sunduklarını ve değerlendirmelerini aldıklarını belirtti. Dünyada büyümenin ve ticaretin yavaş seyrettiği bir dönemde Türkiye ekonomisinin potansiyel hıza yakın bir düzeyde büyüdüğünü, öngörülebilirliğin arttığını ve beklentilerin iyileştiğini söyleyen Başkan Çakar, “Orta Vadeli Program, yatırımcılar tarafından olumlu değerlendiriliyor. Enflasyonun düşürülmesi, cari açığın azaltılması, TL talebinin arttırılması, bütçe disiplinin sağlanması ve rezervlerin güçlendirilmesi hedeflerini tutarlı buluyoruz” dedi.

Makro dengelerin daha sağlıklı bir şekilde kurulması sayesinde üretim, yatırım, ihracat ve istihdam artışı odaklı büyümenin en iyi şekilde devam edeceğini vurgulayan Başkan Çakar, “ekonomi politikasının odağıyla uyumlu olarak son dönemde kredilerde imalat sanayiinin, ihracatın ve KOBİ’lerin payı artıyor. İhracat kredilerinin ticari kredilerdeki payı son 2 yılda 6 puan yükseldi” diye konuştu.

Çakar, “Bankacılık sektörünün sağlıklı bilanço yapısı, tecrübeli yönetimi, ehil insan gücü, yeni teknoloji ile desteklenen ürün ve hizmet çeşitliliği ve iklim risklerini dikkate alan yaklaşımı büyümeye destek olmaya devam edecek” diyerek sözlerine son verdi.

Toplantıya dair yayınlanan basın bülteni için lütfen bağlantı linkine tıklayınız.
Detaylı Bilgi