İklim Risklerinin Yönetimi ve Yeşil Finansman başlıklı çevrim içi konferans düzenlendi

17.01.2024

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından 17 Ocak 2024 tarihinde “İklim Risklerinin Yönetimi ve Yeşil Finansman” başlıklı çevrim içi konferans düzenlendi.

Konferansın açılışında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Strateji Daire Başkanı Dr. İlker Koç ve TBB Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye İş Bankası Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölümü Müdür Yardımcısı Özge Yüzbaşıoğlu, COP28 sonrasına dair bir genel değerlendirmeyi katılımcılarla paylaşıldı. 

İklim risklerinin yönetimi ve yeşil finansman ekseninde hem Türkiye’deki hem dünyadaki son eğilimler ve iyi uygulama örneklerine yer verilen konferans kapsamında "İklim Riskleri ve Trendler", "Yenilenebilir Enerji Finansmanında Türkiye’nin Mevcut Durumu ve Yeşil Hidrojen" ve "KOBİ/KOBİ Dışı Firmaların Finansmanı" başlıklı paneller düzenlendi.

Moderatörlüğünü Yapı Kredi Bankası Kredi Riski Politikaları ve Yönetişim Müdürü Hayri Türkmen'in yaptığı "İklim Riskleri ve Trendler" panelinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Kıdemli Bankacılık Başuzmanı Berk Mesutoğlu, TBB Sürdürülebilirlik ve Özel Projeler Direktörü Pelin Ataman Erdönmez, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yatırım Bankacılığı, Proje Değerlendirme, Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız ve HSBC İklim Riskleri Bölge Yöneticisi Rohit Bhan yer aldı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ayşe Nazlıca tarafından yönetilen panele konuk olan Ontario Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hidrojen Teknolojileri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer katılımcılarla "Yenilenebilir Enerji Finansmanında Türkiye’nin Mevcut Durumu ve Yeşil Hidrojen" başlıklı sunumunu paylaştı.

Şekerbank Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Birim Müdürü Oya Sarı tarafından yönetilen KOBİ/KOBİ Dışı Firmaların Finansmanı (Uluslararası Kurumların Ülke Deneyim Paylaşımları)" başlıklı panelde ise Avrupa Bankacılık Federasyonu Sürdürülebilir Büyüme Finansmanı Direktörü Burçak İnel ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktör Vekili Oksana Yavorskaya yer aldı.

Konferansı banka, finans kuruluşları ve ilgili kurumlardan yaklaşık 200 kadar kişi takip etti.