Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi İstanbul'da düzenlendi

23.05.2024

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Türkiye Bankalar Birliği’nin desteğiyle, Arap Bankalar Birliği tarafından 23-24 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul'da Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi düzenlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı  Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Arap Bankalar Birliği Başkanı Mohammed El Etreby ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar’ın açılış konuşmalarını yaptığı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik’in iştirak ettiği Zirve’de; küresel gelişmeler, Arap–Türk ekonomik ve bankacılık iş birliği fırsatları, enflasyonla mücadele için sürdürülen küresel para politikaları, finansal teknolojiler ve dijital bankacılıktaki gelişmeler ile siber güvenlik ve sürdürülebilir büyümenin finansmanı gibi birçok konu  ele alındı. 

Arap-Türk ekonomik ve bankacılık ilişkileri temasıyla düzenlenen Zirve’nin ikinci gün açılış konuşması, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan tarafından yapıldı.

Ulusal ve uluslarası sektör temsilcilerinin yoğun katılım gösterdiği Zirve’de, ‘Global Jeopolitik Gerilimler Işığında Arap-Türk Stratejik Ekonomik İşbirliği’, ‘İklim Riskleri ve Gıda Güvenliği’, ‘Küresel Ekonomik Büyüme ve Para Koşulları’ ve ‘Finansal Teknoloji ve Dijital Bankacılık’ başlıklı paneller düzenlendi.

Başkan Çakar'ın konuşma metni için tıklayınız.