Türkiye-Yunanistan

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' ın 14 - 15 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyaretinde Türkiye - Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarında yapılan antlar sırasında, TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin ile Yunanistan Bankalar Birliği Genel Sekreteri Christos Gortsos tarafından "Memorandum of Understanding for Cooperation between The Banks Association of Turkey and Hellenic Banks Association " başlıklı mutabakat zaptı imzalanmıştır.

Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği ile 13 Haziran 2008 Tarihinde Yapılan Toplantılar

Türkiye-Azerbaycan

Türkiye-Suriye

TBB ve Suriye Merkez Bankası işbirliği’nde 3 Mayıs 2009’da Şam’da yapılan Suriye ve Türkiye Merkez Bankaları Başkanları’nın açılış konuşmalarını yaptığı SPK, BBDK ve İMKB’den yetkililerin konuşmacı olarak katıldıkları ilk konferansı takiben yine Suriye Merkez Bankası’nın organizasyon desteği ile 29 Ekim 2009 tarihinde Beyrut’ta düzenlenen “New Approach for Risk Management in Light of Current Financial Crisis”konulu konferansa Birliğimizin organizasyonunda Türkiye İş Bankası yetkilisi konuşmacı olarak katılmıştır.

24 Ocak 2010 tarihinde Şam’da düzenlenen “Syrian Turkish Commercial Banks Experiences” konulu konferansın açılışını TBB Genel Sekreteri gerçekleştirdi. Konferansa Ziraat Bankası, TSKB, Eximbank, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası ve Türkiye İş Bankası’ndan yetkililer konuşmacı olarak katıldı.

06 - 07 Mayıs 2010’da TC Merkez Bankası, Suriye Merkez Bankası ve Birliğimiz işbirliğinde İstanbul’da bir konferans düzenlenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye-Lübnan

27-28 Ağustos 2009 tarihlerinde Arap Bankalar Birliği ziyaret edilmiş, yapılabilecek ortak çalışmalar ve 2010 yılına yönelik işbirliği konuları değerlendirilmiştir. Arap Bankalar Birliği’nin Ekim 2009’da İstanbul’da düzenlediği konferansın organizasyonuna destek verilmiş, üye bankalarımızdan katılım sağlanmıştır.

Arap Bankalar Birliği Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Vekili 15 Ocak 2010 tarihinde TBB Yönetim Kurulu Başkanı'nı makamında ziyaret ederek her iki Birliğin Yönetim Kurullarınca imzalanması onaylanmış olan "Mutabakat Zaptı (Memorandum of Understanding)" konusunda görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

TBB, Arap Bankalar Birliği'nin Mayıs 2010 ayında İstanbul'da düzenlemeyi planladığı Genel Kurul Toplantısı ve konferans için orgazniasyon desteği sağlayacaktır.

Türkiye-Bahreyn

Ülkemizde ekonomik ve finansal sektördeki gelişmeler hakkında bilgi vermek ve ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla üyelerimizin temsilcileri ile Bahreyn’de hizmet veren Türk bankalarının temsilcilerinin katılımıyla 9-10 Aralık 2009 tarihlerinde Bahreyn Bankalar Birliği, Bahreyn Ekonomik Gelişme Kurulu, Türk Büyükelçiliği, Bahreyn Merkez Bankası ve Bahreyn Bankacılık ve Finans Enstitüsü ziyaret edilmiştir.